Jak poznat nemocnou budovu?
Může být budova nemocná? Syndrom nemocných budov neodkazuje na samotné zdraví domu. Jde o soubor příznaků a souvisejících onemocnění, které nás postihnou při delším pobytu v daném domě. Dům sám o sobě nemocný není, ale jeho nezdravé prostředí nás negativně ovlivňuje.
Nemocný dům poznáte na první pohled v zimě, kdy má výrazně zamlžená okna. Ta ve většině případů souvisí se špatnou izolací nebo nadměrným zateplením a nevětráním. Nemocné budovy bývají plesnivé, špatně větratelné, biologicky kontaminované nebo s vysokou úrovní radiace.
Velmi často se setkáváme s nedostatečným odhlučněním, které po nějakém čase zdánlivě odfiltrujeme a nevnímáme. Naše podvědomí jej však vnímá. Neustálé světlo, rušná ulice a další faktory jsou dalšími příznaky nemocné budovy.
Dopad na naše zdraví
Podle statistik není nemocná budova ničím zvláštním. Podle odhadů se může jednat až o 2 domy ze tří. Dopady na naše zdraví spadají do širokého spektra a někdy si je vůbec nespojíme s domem. Někdy dokonce nemáme nemocný vlastní dům, ale stačí nám celodenní pobyt v kanceláři.
Zdravotní obtíže spojené se syndromem nemocných budov:
- bolesti hlavy,
- migrény,
- podrážděnost,
- nespavost, problémy s usínáním, nadměrná únava, buzení ze spánku,
- agresivita,
- stres,
- špatná nálada,
- snížené libido,
- dýchací potíže (astma, dušnost, těžkost na hrudi, dlouhotrvající kašel),
- bolesti svalů,
- příznaky slabé otravy (v případě zamoření chemikáliemi),
- poruchy trávení,
- alergické reakce (kožní nebo dechové projevy),
- tinnitus,
- tiky,
- neurologické obtíže.
Všechny výše zmíněné příznaky jsou natolik širokospektrální, že nás napadne ledacos. Hledat původce ve vlastním domě nebo práci, však ne. Proto je velmi složité problém řešit. O syndromu nemocných budov bylo napsáno mnoho, bohužel široká veřejnost tento problém příliš nezná.
Řešení situace
Vyřešit situaci s nemocnou budovou není nic snadného. Rekonstrukce starých domů často nevyřeší všechny obtíže a stavět nový dům vyjde neúnosně draho. Pro zlepšení kvality života se snažte o co nejvíce kompromisů, které vás finančně nezruinují, a přesto vám vylepší zdraví.
Problémy spojené s ruchem a osvětlením řešte kvalitními zatemňovacími roletami nebo předokenními roletami, které částečně tlumí o hluk. Přestože hluk o nízké hlasitosti téměř nevnímáte, tak se jej přesto snažte eliminovat. Právě hluk stojí za častými bolestmi hlavy, podrážděním a různými zvukovými fenomény v uchu (tinnitus).
Pokud se zajímáte o zdravé bydlení, tak nesmíte zmeškat článek o legionelle a jejich rizicích ve vodě. Přečtěte si také o nebezpečné úrovni radiace v domech.