Dům ze slámy je ekologickým hitem

Dům ze slámy

Všichni známe tu pohádku o třech prasátkách, která si postavila tři různé domky - jedno, to nejpohodlnější, ze slámy, druhé ze dřeva, třetí z cihel. Když přišel zlý vlk, odolala jen stavba z cihel. Z toho by se dalo odvozovat, že lidstvo se už poučilo, technologie pokročily a o domy ze slámy, rákosu, dřeva a dalších přírodních materiálů nikdo v civilizovaném světě nestaví. Cihly jsou zkrátka cihly. Jejich odolnost a stálost je léty ověřená. Ale současné trendy ukazují, že řada lidí naopak dává přednost alternativním stavebním materiálům. Takže domy ze slámy jsou opět velkým hitem.

Jak vypadá dům ze slámy?

Zkuste si představit dům ze slámy. Máte už svou jasnou představu v hlavě? Pak vězte, že až nějaký takový moderní „slaměný“ dům spatříte na vlastní oči, neuvěříte, že je ze slámy. Na první pohled totiž bude vypadat jako klasická a přitom velmi moderní novostavba. Najdete v něm veškerý komfort. A slámu ani zahlédnete.

Vtip je v tom, že sláma se v tomto případě používá namísto izolace. Je ukryta mezi vnější a vnitřní stěnou a díky ní se tepelné vlastnosti stavby znásobují. Leckdo používá ke stavbě i hlínu a dělá si například hliněnou omítku, což stavbu může opět hodně zlevnit. Ale je tu samozřejmě i možnost použít běžné stavební materiály (například tvárnice). Úspora oproti použití jiného typu izolace se ovšem počítá ve stovkách tisíc korun.

Pasivní a nízkoenergetický

Díky tomu, že je dnes při stavbách domů kladen velký důraz na energetickou úspornost, se slaměné domy dostávají také do popředí zájmu. Jsou to totiž pasivní a nízkoenergetické stavby, jejichž izolační vlastnosti jsou nesporné.

Takový dům si přitom můžete nechat postavit na klíč – od prvního návrhu až po poslední hřebíček. Stavba vychází zpravidla na cca. 35 tisíc korun za jeden metr čtvereční.

Nemusíte se přitom bát, že hned při prvním zatopení v krbových kamnech vyhoříte a že se vám do stěn dají myši. Stačí postavit dům profesionálně a ošetřit ho příslušnými nátěry.

Na co pozor?

Jak asi tušíte, když sláma navlhne, začne plesnivět. A dům by se tak velmi brzy mohl zhroutit. Proto je třeba, aby nosné stěny byly postaveny z jiných, odolnějších materiálů. Dále je potřeba myslet při stavbě na důkladnou hydroizolaci. A když se montují okapy, je to mnohem pracnější než u běžných domů, protože i drobné zatékání může způsobit nevratné škody. Na druhou stranu, obvykle není problém poškozený balík slámy vyměnit za jiný. A třeba vápenné omítky vám také udělají dobrou službu proti vlhkosti.

Přečtěte si také 4 tipy pro výběr nových dveří nebo Plíseň v domácnosti – co s ní?

Fotografie